Tänavaruumi giid
Praktilised juhised, kuidas luua inimkeskseid, ohutuid ja elujõulisi tänavaid, mis arvestavad kõigi liiklejate vajadustega.
Giid loob raamistiku, et projekteerijad, planeerijad ja teised tänavaruumi arendajad saaksid ühtmoodi aru, kuidas tänavaid kavandada, et need vastaksid kasutajate vajadustele.
Tänavatüübid
Tänavate jaotamine 9 - tänavatüübiks aitab senisest oluliselt paremini arvestada tänavate projekteerimisel linnaruumiga, kontekstiga sh jalakäijate, jalutajate, elanike ja ettevõtete vajadustega tänavaruumi projekteerimisel. Senine tänavate liigitus lähtus vaid tänavate mootorsõidukite ühendusfunktsioonist ja autoliikluse mahust.
Tänava kavandamise põhimõtted
Tänava kavandamine on kompleksne protsess, mis nõuab tasakaalu erinevate liiklejate vajaduste, ohutuse, keskkonna ja linnakeskkonna kvaliteedi vahel. Hästi kavandatud tänav loob elava ja funktsionaalse linnaruumi, mis toetab kohalikku elu ja majandust.
Tänava kavandamisel tuleb arvestada mitmete oluliste aspektidega:
Toome 12 kavandamise põhimõtet, mis aitavad luua kvaliteetset ja toimivat tänavaruumi.
Säilitada olemasolev haljastus, ajaloolised ja kohalikud elemendid, kasutada materjalide taaskasutust ning hoida kohapealset mulda ja raiutud puid.
Vähendada kõvakattete ala, projekteerida kitsaid sõiduteid, normaliseerida kitsaid ruumilahendusi ning arvestada teenindus- ja päästeautode liikumisruumiga.
Luua tänav kui ühisruum, toetada rattaliiklust eraldatud radadega, tagada universaalne ligipääsetavus ja mugavus kõigile.
Alandada sõidukiirust teedisaini abil, vältida pikki sirglõike, kasutada künniseid ja kitsendusi ning arvestada loomade liikumisega.
Kasutada kohalikke puu- ja põõsaliike, luua tänavate servades roheribasid ja taskuparke, toetada linnaloomade elupaiku ning tagada vihmavee juhtimine ja imbumine.
Prioriteet anda jalakäijatele, tagada katkestusteta ja turvaline liikumisruum, pakkuda meeldivat jalakäijate ruumi koos puhke- ja varjumiskohtadega.
Rakendada looduspõhiseid sademevee lahendusi, vähendada müra, parandada vaimset tervist ning suurendada turvalisust ja kogukonnatunnet.